19 Mart 2019

Pomeranian Köpeği Hakkında Genel Bilgiler

Son yıllarda tüm dünya ile birlikte ülkemizde de inanılmaz bir popülarite grafiği sergileyen köpek ırklarından biri Pomeranian. Oyuncak ayılara benzetilen bu aşırı sevimli köpekler çocuk, yetişkin herkesin sevgilisi haline gelmiş durumda.  Yalnızca sevimli görünüşleri ile değil uyumlu karakterleri sebebiyle de çok tercih edilen Pomeranian Boo köpekleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Pomeranian Spitz cinsi bir köpek

Spitz geniş olarak tanımlanabilecek bir köpek ırk ailesi ve Pomeranian da bu ailenin bir üyesi. Spitz sözcüğü Almanca sivri anlamına geliyor ve Spitz köpeklerin de sivri burunları sebebiyle bu ismi aldıklarına inanılıyor. Spitz köpekler sadece sivri burunlu değil küçük ve dik kulaklı, uzun ve sık tüylü, dik ve kıvrık kuyruklu oluyorlar. Tüm bu fiziksel özelliklere sahip olan köpek ırkları Spitzler grubunda yer alıyor. Spitzler Avrupa ve Asya Spitzleri olarak ikiye ayrılıyor ve Pomeranian Avrupa Spitzlerinden biri.

Pomeranian boo kökeni

Pomeranian köpeklerin Spitz olduğunu belirtmiştik. Spitz köpeklerin kökeni kesin olarak bilinmiyor ancak günümüzde görülen spitzlerin hemen hemen hepsi Kuzey Kutbu ya da Sibirya kökenliler, işte Pomeranian’ın kökeni de bu spitzler.  Pomeranyalıların hangi spitzlerden geldiği konusunda kesin bir bilgi yok, ama şunu söyleyebiliriz ki bu sevimli ve minik köpeklerin ataları bugünkü pompomlardan çok daha büyüktü.  Irkın gelişmesi ve popülerleşmesinde en önemli rolüyse bu köpeklere karşı özel bir sevgisi olan Kraliçe Victoria oynadı. İngiltere kraliçesinin Pomeranian sevgisi ırkın dünyada tanınmasını sağladı.

Fiziksel özellikleri

Spitzlerin en küçüklerinden biri olan bu köpeklerin yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 13-28 santim, ağırlıkları ise dişilerde 2-2,5 kilo, erkeklerde 1,8-2 kilo arasındadır. Kalın ve yumuşak tüyleri siyah, kahverengi, krem, samur, samur ve beyaz, açık kahverengi, turuncu renklerde olabilir.  Nadiren çift renkli pomeryan köpekler de görülebilir.

Kulakları tüm spitzlerde olduğu gibi sivri ve dik, burnu sivridir, burunları genellikle siyahtır ancak bazen kürklerinin renginde de olabilir. Gözleri badem biçiminde ve koyu renklidir. Boo köpek tipik bir kuyruğa sahiptir, kuyruk daima sırtına doğru kıvrılır.

Yaşam süresi

Pomeryan boo kaç yıl yaşar sorusuna yanıt vermeden önce sizlerle küçük köpek ırkları ile ilgili genel bir bilgi paylaşalım, küçük köpek ırklarının yaşam süresi büyüklerden daha uzundur. Dolayısıyla bir boo yavrusu sahiplendiğiniz de uzun yıllar boyunca sizinle birlikte yaşayacağını bilmeniz gerekir. Bu minnak köpeklerin ortalama yaşam süresi 15 yıldır.

Karakteri

İşte geldik pomeranian boo köpeklerin popülerliklerin de en az görünüşleri kadar önemli rol oynayan karakterlerine. Pomeranian karakteri olumlu ve olumsuz bazı özellikler barındırabilir ancak şunu söylemeliyiz ki Pomeranianların olumlu yönleri çok daha fazladır.

Olumlu Yönleri

  • Titiz
  • Sadık
  • Oyuncu
  • Zeki
  • Apartman hayatına uyumlu
  • Kolay eğitilebilir
  • Büyük çocuklarla iyi anlaşır

Olumsuz Yönleri

  • Küçük çocuklarla pek iyi anlaşamayabilir
  • Evde tek başına bırakıldığında ayrılık anksiyetesi yaşama eğilimi

Burada ayrılık anksiyetesini de biraz açmamız gerekir, bazı köpekler evde yalnız bırakıldıklarında yüksek sesle havlama, eşyalara zarar verme gibi davranışlar sergileyebilir ve bunun sebebi ayrılık anksiyetesidir. Pomeranian köpeklerin bu sorunu yaşamaması için gençlik döneminden itibaren evde yalnız bırakılmaya alıştırılmaları gerekir.

Pomeranian Bakımı

Boo cinsi köpek bakımında en önemli unsurlardan biri tüy bakımıdır. Sık ve yumuşak tüylerini mutlaka düzenli olarak taramak ya da fırçalamak gerekir. Boo bakımı konusunda yapılan en önemli hatalardan biri bu köpekleri tıraş ettirmektir, oysaki tüyleri booları kışın soğuktan yazın da sıcaktan korur, bu sebeple yaz aylarında bu köpekleri tıraş ettirmek yerine düzenli taramaya devam etmek ve nispeten serin yerlerde tutmak en doğrusudur.

Boo köpeklerin aşırı bir egzersiz ihtiyacı yoktur, dolayısıyla bu köpekleri düzenli olarak dolaştırmak, biraz da oyun oynamak egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir.

Pomeryan boo beslenmesinde ise tüm köpeklerde olduğu gibi köpeğin yaşı ve varsa özel sağlık koşulları göz önüne alınmalı ve buna uygun besinler seçilmelidir.

Pomeranian boo ısırır mı?

Küçük köpekler çoğu kez ısırma eğilimi sergilerler, ancak boo köpekler diğer birçok küçük ırkla karşılaştırıldığında çok daha az ısırma eğilimindedirler. Ancak bunu pomeryan köpek asla ısırmaz olarak algılamamak gerekir zira bu algı neticesinde yapılabilecek yanlış davranışlar ısırılma ile sonuçlanabilir. Pomeranian köpekleri yavruluk döneminden itibaren yeterli sosyalleştirmek ısırma eğilimlerini azaltmak için en etkili yöntemdir.

Çocuklarla arası nasıl?

Pomeryan karakterinden bahsederken aslında çocuklarla ilişkisini de ele almıştık ancak pomeryan sahiplenmek isteyen çocuklu aileler için konuyu daha detaylı ele almakta fayda var diye düşündük. Pomeryan köpekler küçük çocuklara karşı çekingen hatta bazen saldırgan olabilirler, bu sebeple küçük çocuklarla yalnız bırakılmaları tavsiye edilmez. Daha büyük çocuklarla ise harika ilişkiler kurabilirler.

Pomeranian boo fiyatları

Köpeklerin satılması bize göre kesinlikle makul değil bu sebeple Satılık pomeranian fiyatları hakkında bilgi vermeyeceğiz. Bunun yerine çeşitli platformlarda paylaşılan ücretsiz Pomeranian boo ve ücretsiz Pomeranian boo yavruları ilanlarını takip ederek bu sevimli köpeklerden birini sahiplenebilir ve ona sıcak bir yuva verebilirsiniz. Genede ücretli sahiplenmek isterseniz ortalama fiyatı 4.000TL ile 30.000TL arası fiziksek özelliklerine göre değişmektedir.

Share

You may also like...

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sinem Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Sinem
Ziyaretçi
Sinem

Boo köpeği sahiplenmek isteyenler için yararlı bir bilgi olmuş. Teşekkürler